Použitie modrej hliny v kozmetike a na prípravu kozmetických masiek má nasledovné účinky:
- odstraňuje zápal, napomáha hojeniu,
- zlepšuje farbu pleti,
- zvlhčuje,
- zmenšuje póry,
- nasycuje pleť a kožu výživnými látkami.
Takýto výborný účinok si ľudia všimli už dávno, preto modrú hlinu tradične používajú pri korekcii stavu pokožky a pleti pri takých chorobách ako akné a kožné zmeny pri puberte. S pomocou modrej hliny sa darí vyhladiť malé vrásky, odstrániť príznaky únavy pokožky, zlého spánku a podobne. Omladzujúci efekt tohto prostriedku bol mnohokrát dokázaný.
Ak umiestnime modrú hlinu do komplexných kozmetických prostriedkov, jej účinok sa zosilní. Pretože v takom prípade budú vlastnosti modrej hliny doplnené o užitočné vlastnosti rastlín a iných darov od prírody.
Modrá hlina je bohatá na užitočné zložky
Zloženie
Klasická (tzv. Kambrijská) modrá hlina sa skladá z veľkého množstva aktívnych zložiek. Medzi tieto patrí veľa zložiek, účinok a význam ktorých je celkovo známy. Napríklad:
- fosfor,
- železo, zinok, kálium,
- kaolinit, chróm,
- vápnik, sodík,
- meď, molybdén, mangán a iné.
Veľké množstvo mikroelementov, solí, organických zlúčenín hovorí o spôsobilosti komplexného účinku na organizmus. Bunky kože reagujú na taký aktívny účinok tak, že prebieha uregulovanie dôležitých procesov ako zvlhčenie pokožky (účinok kália), zlepšenie prekrvenia (reakcia na železo), mastné časti pokožky schnú, zmierňuje sa zápal (reakcia na hliník), dochádza k odstráneniu toxínov a podobne.
Zloženie hliny je natoľko bohaté, že pri nanesení na pokožku môže pokožka reagovať miernym začervenaním.
Avšak tohto sa netreba obávať. Práve v takomto agresívnom účinku sa prejavuje kozmetický efekt modrej hliny. Je to spôsobené zvýšením priechodnosti lymfatických ciest a zlepšením prekrvenia častí pokožky, na ktoré bola nanesená modrá hlina.
Liečebné vlastnosti
Ako sme už spomínali, vlastnosti modrej hliny sú mnohohranné. Nie všetky užitočné vlastnosti ale môžu byť dosiahnuté pri príprave domácich masiek. Napriek tomu v minulosti modrú hlinu používali nielen ako prostriedok pre zvýšenie príťažlivosti.
Modrá hlina bola nenahraditeľným pomocníkom prírodných liečiteľov. Modrá hlina bola schopná liečiť mnohé neduhy pokožky a taktiež údov.
Vonkajšie použitie modrej hliny pomáha pri odstránení jazvičiek, dermatídov, ekzémov a taktiež psoriázy. Pri liečení artritídy a reumy sa používajú obklady z modrej hliny.
Proces liečenia je úspešný aj vďaka spôsobilosti modrej hliny očisťovať epidermu od poškodených buniek a odstraňovať toxíny. Pod jej účinkom sa rýchlejšie regenerujú poškodené časti pokožky. Preto sa používa pri liečení popálenín, zlomenín a podobných úrazov.
V súčasnej dobe sa modrá hlina čoraz častejšie používa v populárnych kozmetických prostriedkoch.
Modrú hlinu doplňujú do mnohých masiek: výživných, zvlhčujúcich, čistiacich a bieliacich.
Špecialisti radia používať modrú hlinu počas starostlivosti hlavne o mastnú pleť. Predovšetkým ak je koža už zrelšia. V nasledovnom zozname nájdete určité stavy pokožky a pleti, ktoré sa dajú liečiť pri použití modrej hliny:
- značná pigmentácia,
- alergické vyrážky na koži,
- popáleniny,
- furunculus,
- akné,
- uhry,
- vrásky,
- podráždenie,
- ochabnutosť kože.
Krém modrá hlina, ktorú nájdete na našom eshope www.sibircanka.sk má účinok, ktorý pripomína lifting: zlepšuje pevnosť a pružnosť pokožky, kontúra tváre sa naťahuje. Ak sa chcete zbaviť pigmentových znamienok, jazvičiek, ktoré zostali po akné, čiernych bodiek, malých vrások, krém modrá hlina je optimálna voľba.